مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد

مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد ❤️【سال 1401】

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد آشنا کنیم. لیزر موهای زائد یکی از ساده ترین و محبوب ترین روش های رفع موهای زائد است. این روش موثر به زنان و مردان این امکان را داده است تا برای همیشه از شر موهای زائد نقاط مختلف بدن خلاص شوند. اثربخشی لیزر به عوامل مختلفی مانند دستگاه و اپراتوری که عمل لیزر را انجام می دهد بستگی دارد، اما مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد تأثیر خاصی بر اثربخشی آن دارد. در ادامه برای آشنا شدن با مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد چیست ؟

لیزر موهای زائد یکی از گزینه های بلند مدت رفع موهای زائد است. این درمان فولیکول مو را هدف قرار می دهد. با آسیب رساندن به فولیکول با لیزرهای با دمای بالا از رشد موهای جدید جلوگیری می کند. لیزر موهای زائد در هر قسمتی از بدن به جز دور چشم قابل انجام است. این درمان برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند بهترین کارایی دارد. لیزر موهای زائد برای بهترین نتیجه نیاز به جلسات متعدد دارد. بسته به ناحیه ای که باید برداشته شود، ممکن است به چهار تا شش درمان با فاصله چهار تا هشت هفته نیاز داشته باشید. در بیشتر موارد، حذف موهای زائد چندین ماه طول می کشد و در برخی موارد امکان دارد سال ها طول بکشد. وقتی موها دوباره رشد می کنند، بیشتر نازک تر و روشن تر می شوند. لیزر موهای زائد حذف دائمی موهای زائد را تضمین نمی کند.

لیزر موهای زائد چیست ؟

نحوه انجام لیزر موهای زائد :

درست قبل از عمل، موهای شما که تحت درمان قرار می گیرند چند میلی متر بالاتر از سطح پوست کوتاه می شوند. 20 تا 30 دقیقه قبل از لیزر از یک بی حس کننده موضعی برای کمک به تحمل گزش پالس های لیزر استفاده می شود. تجهیزات لیزر با توجه به رنگ، ضخامت و محل موهای تحت درمان و رنگ پوست شما تنظیم می شود. بسته به لیزر یا منبع نور مورد استفاده، شما و تکنسین باید از محافظ چشم مناسب استفاده کنید. لازم است از لایه های بیرونی پوست خود با ژل سرد یا دستگاه خنک کننده مخصوص محافظت کنید. این به نفوذ نور لیزر به پوست کمک می کند.

در مرحله بعد، تکنسین یک پالس نور را به ناحیه درمان می‌رساند و برای چند دقیقه آن ناحیه را زیر نظر می‌گیرد تا مطمئن شود از بهترین تنظیمات استفاده می‌شود و اثرات نامطلوب را بررسی می‌کند. پس از اتمام عمل، امکان دارد یک کیسه یخ، کرم یا لوسیون ضد التهاب یا آب سرد برای تسکین هر گونه ناراحتی به شما داده شود. می توانید درمان بعدی خود را چهار تا شش هفته بعد برنامه ریزی کنید. تا زمانی که رشد مو متوقف شود تحت درمان قرار می گیرید.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای لیزر موهای زائد هستند ؟

دو عامل مهم در تعیین مناسب بودن لیزر موهای زائد رنگ پوست و رنگ مو هستند. بیمارانی که موهای تیره و پوست روشن دارند بیشترین بهره را از لیزر موهای زائد می برند زیرا پوست آن ها کمترین رنگدانه ملانین و موهای تحت درمان دارای بیشترین ملانین است. این ترکیب باعث می شود نور لیزر تا حد زیادی توسط فولیکول مو جذب شود و بهترین نتیجه را ایجاد کند. عوامل دیگری مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سابقه جای زخم در تعیین اینکه آیا لیزر موهای زائد برای شما مناسب است یا خیر، نقش دارند.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

رایج ترین لیزرهای رفع موهای زائد عبارتند از : یاقوت، الکساندریت، IPL، دایود و لیزر nd:yag. سیستم و عملکرد هر لیزر با لیزرهای دیگر متفاوت است و هر لیزر برای انواع موی خاص مناسب است. به عنوان مثال، برخی از انواع لیزرها برای پوست های تیره تر مناسب تر هستند، در حالی که برخی دیگر برای از بین بردن موهای زائد در مناطق خاصی از بدن مناسب تر هستند. در ادامه با انواع دستگاه لیزر موهای زائد آشنا می شوید :

لیزر الکساندرایت :

دستگاه لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر دستگاهی بی نظیر برای از بین بردن سریع و موثر موهای زائد می باشد. این دستگاه دارای سریع ترین فناوری حذف موهای زائد در بازار است و برای افرادی که دارای رنگ پوست روشن تا زیتونی و انواع موهای روشن تا متوسط ​​هستند، گزینه ای محبوب برای درمان نواحی بزرگ بدن است. برای اینکه این لیزر سریع عمل کند، پالس ها باید سریع باشند که می تواند باعث بیشتر شدن درد در طول درمان شود. میانگین زمان لیزر موهای زائد با لیزر الکساندرایت بسته به اندازه ناحیه تحت درمان حدود 30 دقیقه است. بسیاری از افراد این دستگاه را برای اپیلاسیون سریع و ایمن مناطق وسیعی از بدن انتخاب می کنند.

لیزر الکساندرایت کندلا :

دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا یک مدل GentleLase pro ساخت آمریکا است و با امکان تنظیم طول موج در دو مقدار 755 نانومتر و 1064 نانومتر به اپراتور این امکان را می دهد که روش لیزر را برای هر بیمار با طول موج متناسب با او انجام دهد.  این عامل باعث می شود حداکثر نتایج این دستگاه برای انواع رنگ پوست به دست آید. در روش لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت کندلا برای هر مراجعه کننده از سری یکبار مصرف استفاده می شود تا امکان انتقال بیماری های پوستی از بین برود.

هنگام لیزر موهای زائد با دستگاه الکساندرایت کندلا، همزمان از دستگاه خنک کننده استفاده می شود. دستگاه ارتقاء دهنده باعث خنک شدن سریع ناحیه تحت درمان با لیزر می شود و پس از اتمام لیزر، درد و حساسیت پوست را به حداقل می رساند. مزیت این دستگاه نسبت به مدل های قبلی لیزر الکساندرایت کاندلا نتایج و دوام بیشتر و سرعت بالاتر دستگاه است که باعث کوتاه شدن مدت جلسات لیزر و کم شدن تعداد جلسات مورد نیاز می شود.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

لیزر دایود :

دستگاه لیزر دایود با طول موج 810 نانومتر نور با طول موج کوتاه و بلند را در طول درمان ساطع می کند تا انواع موهای روشن و متوسط ​​را در رنگ های روشن تا متوسط ​​از بین ببرد. این دستگاه نیاز به چندین جلسه لیزر کوتاه بدون توقف بین جلسات دارد.

لیزر روبی :

دستگاه لیزر روبی با طول موج 695 نانومتر یکی از قدیمی ترین و کم استفاده ترین دستگاه های موجود در بازار است. این دستگاه سال ها است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد زیرا می تواند به طور ایمن و موثر موهای زائد را با حداقل عوارض جانبی از بین ببرد. این دستگاه یک انتخاب عالی برای رفع موهای زائد روشن یا ظریف است، اما نباید روی پوست های تیره یا برنزه استفاده شود. نکته مهم این است که تأخیر بین پالس های لیزر به طور ویژه طراحی شده است تا ناراحتی بیمار در طول درمان را به حداقل برساند. این امر باعث تخریب انتخابی فولیکول های مو می شود، در حالی که استفاده از آن برای پوست کاملا بی خطر است و دردی ایجاد نمی کند.

لیزر ipl :

عملکرد IPL شبیه عملکرد لیزر است، با این تفاوت که لیزر بر روی ناحیه خاصی از پوست با طول موج مشخصی متمرکز می شود، اما هنگام استفاده از IPL، نور با طول موج های مختلف مانند فلاش دوربین بر روی پوست پخش می شود. پراکندگی نور IPL بیشتر از لیزر است. نور IPL بدون آسیب رساندن به لایه بالایی پوست به لایه دوم پوست نفوذ می کند، نسبت به لیزر آسیب کمتری به پوست وارد می کند. سلول های پوست انرژی نوری را که به گرما تبدیل شده است جذب می کنند. این گرما رنگدانه های کک و لکه های پوستی را از بین می برد و با آسیب رساندن به فولیکول مو از رشد مجدد مو جلوگیری می کند. راندمان لیزر IPL نسبت به سایر لیزرهای رفع موهای زائد کمتر است.

تعداد جلسات لیزر موهای زائد چقدر است ؟

تمام بیمارانی که تحت لیزر موهای زائد قرار می‌گیرند بین چهار تا شش جلسه لیزر برای بهترین نتایج ممکن داشته باشند. تعداد درمان‌های مورد نیاز به رنگ پوست، رنگ مو، اندازه ناحیه‌ای که می‌خواهید درمان کنید، تراکم مو و چرخه رشد موهای شما بستگی دارد. عوامل دیگری مانند سن، نژاد، وزن، هورمون ها، رژیم غذایی، داروها و متابولیسم کلی بدن، همگی در ضخامت یا نرمی موهای شما نقش دارند. همه این عوامل در تعیین تعداد جلسات لیزری که نیاز دارید نقش دارند.

بهترین دستگاه لیزر برای پوست های تیره

بهترین دستگاه لیزر برای موهای تیره دستگاه لیزر Nd:YAG 1064 نانومتری است. این دستگاه دارای موثرترین تکنولوژی لیزر موهای زائد برای پوست های تیره و برنزه می باشد. زیرا می تواند تضاد رنگ خفیف بین موهای تیره و پوست تیره را تشخیص دهد و موهای ناخواسته را به طور موثر و آسان از بین ببرد. دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا مدل GentleLase pro به دلیل قابلیت تنظیم طول موج در 755nm و 1064nm برای پوست های تیره قابل استفاده است.

بهترین دستگاه لیزر برای پوست های تیره

آیا لیزر موهای زائد درد دارد ؟

دلیل اصلی احساس درد هنگام لیزر موهای زائد در دستگاه های مختلف، گرمای ایجاد شده در سطح پوست است، به همین دلیل دستگاه Gentle Max Puro از شرکت Candela مجهز به سیستم خنک کننده DCD™ است که منحصرا توسط این شرکت ثبت شده است. وظیفه این سیستم این است که سطح پوست را برای تابش امواج لیزر آماده کند به گونه ای که با پرتاب کردن مواد برودتی بر روی سطح فوقانی پوست در چند میلیونم ثانیه قبل از تابش اشعه لیزر، با پالس لیزر دمای سطح پوست به شدت کم می شود به طوری که احساس سردی در سطح پوست قابل دیدن است. سیستم های خنک کننده ساده ای که در دستگاه های دیگر استفاده می شود به دلیل سرمای ضعیف قطعا درد و سوختگی زیادی ایجاد می کند تا جایی که برخی مراجعین از ادامه جلسات منصرف می شوند.

مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد

برای این که دچار عوارض و خطرات نشوید باید مراقبت هایی را انجام دهید. در ادامه با مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد آشنا می شوید :

  • در صورت تزریق ژل و بوتاکس در ناحیه لیزر مانند صورت حتما به اپراتور لیزر اطلاع دهید.
  • در مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد توصیه می شود 24 ساعت قبل از لیزر سطح پوست را با تیغ تمیز کنید تا ساقه مویی روی آن باقی نماند. ساقه موی باقی مانده کارایی را کم می کند و خطر سوختگی پوست را در طول لیزر موهای زائد بیشتر می کند. اگر به تیغ ژیلت حساسیت دارید، می توانید از تیغ برای این منظور استفاده کنید.
  • اگر به دنبال لیزر موهای زائد هستید و بیماری های پوستی فعالی مانند اگزما، کهیر، زگیل، تبخال و آکنه فعال در ناحیه مورد نظر دارید، از لیزر موهای زائد خودداری کنید.
  • برای گرفتن بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد، موها باید ضخیم و تیره باشند. افرادی که موهای کرکی و نازکی دارند امکان دارد پس از لیزر موهای کرکی یا درشت را تجربه کنند. در این صورت بهتر است پس از مشورت با متخصصین از لیزر استفاده شود.
  • اگر متقاضی لیزر موهای زائد هستید، سابقه بیماری هایی مانند اختلالات عصبی و روانی، اختلالات هورمونی، ویتیلیگو، ام اس، کیست تخمدان، ناباروری، حساسیت های پوستی و دارویی، بیماری تیروئید، پریود های نامنظم، سابقه تبخال و دیابت دارید. باید به اپراتور لیزر و پزشک متخصص معالج بیماری خود اطلاع دهید.
  • یک ماه قبل از لیزر، هیچ روشی برای رفع موهای زائد مانند اپیلاسیون، بانداژ، اپیلاسیون، موچین وجود ندارد.
  • اگر قصد انجام لیزر را دارید و داروهای زیر را مصرف می کنید، حتما قبل از انجام لیزر به اپراتور لیزر اطلاع دهید: ماینوکسیدیل، فنی توئین، سیکلوسپورین، کورتون، رتین_A، ایزوترتینوئین. همچنین در موارد خاص و مبتلا به بیماری های خاص، باید در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.
  • افراد باید یک ماه قبل از لیزر درمانی از برنزه کردن یا سولاریوم خودداری کنند. پوست ناحیه مورد نظر نباید التهاب و آفتاب سوختگی نشان دهد. برای افرادی که پوست برنزه دارند باید از لیزر ND-YAG استفاده شود.
  • یک ماه قبل از لیزر از داروهای لایه بردار استفاده نکنید.

مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد

کلام آخر

قبل از انجام لیزر موهای زائد در شهرک غرب درباره مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد از پزشکان متخصص مشورت بگیرید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. مراقبت ها و دستورات پزشک را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این روش بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
معایب تزریق چربی به لب ❤️【سال 1401】
نوشتهٔ بعدی
لیزر موهای زائد آقایان ❤️【سال 1401】

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست