کاربرد تزریق چربی ❤【سال 1401】

ما در این مقاله سعی داریم شما را با کاربرد تزریق چربی آشنا کنیم. یکی از نشانه های پیری کم شدن حجم صورت و سایر بافت های بدن است. با بیشتر شدن سن، بالشتک های چربی در قسمت های مختلف بدن به آرامی تحلیل می روند و باعث استخوانی شدن ظاهر بدن و بیشتر شدن عمق خطوط و چین و چروک می شوند. راه های زیادی برای جبران حجم از دست رفته، از بین رفتن چین و چروک و جوان سازی پوست وجود دارد. تزریق چربی یکی از موثرترین روش ها برای جوان سازی و حجیم شدن پوست است که در سال های اخیر بسیار رایج شده است. در ادامه برای آشنا شدن با کاربرد تزریق چربی با ما همراه باشید.

تزریق چربی چیست ؟

در این روش جوان سازی از چربی به عنوان پرکننده استفاده می شود. فیلرهای پوستی گروهی از مواد تزریقی هستند که با نفوذ به لایه ای از پوست، حجم می دهند و پوست را جوان می کنند. فیلرها انواع مختلفی دارند و در ایران به تزریق ژل معروف هستند. اما ژل ها تنها یکی از انواع پرکننده های قابل استفاده هستند و تزریق چربی در دسته فیلرها قرار می گیرد. در تزریق چربی از چربی خود بدن استفاده می شود. اثرات آن طولانی تر است و بافت های بدن واکنش بدی به چربی های تزریقی نشان نمی دهند.

تزریق چربی چیست ؟

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی :

هدف از تزریق چربی بیشتر شدن حجم کلی یا پرکردن قسمت هایی از بدن است که حجم از دست دادند. متداول‌ترین مکان‌های تزریق چربی پشت دست‌ها، صورت، افتادگی پوست و حجم باسن و سینه‌ها است. برای انجام همه این کارها، باید چربی کافی در بدن شما وجود داشته باشد تا بتواند چربی را از ناحیه اهداکننده به ناحیه دیگر منتقل کند. افرادی که انتظارات واقع‌گرایانه و روحیه‌ای مثبت دارد، از بیماری‌های سیستم گردش خون رنج نمی‌برد، وضعیت سلامت عمومی خوبی دارد کاندیدای مناسبی برای انجام تزریق چربی هستند.

تزریق چربی چه مراحلی دارد ؟

در این روش درمانی ابتدا چربی از قسمت های مختلف بدن با استفاده از لیپوساکشن استخراج می شود. چربی استخراج شده استریل و خالص می شود و سپس با استفاده از سرنگ های مخصوص به ناحیه مورد نظر تزریق می شود. در ادامه با مراحل تزریق چربی آشنا می شوید :

استخراج چربی :

قبل از شروع عمل، جراح با تایید شما، محل استخراج چربی را تعیین می کند و با استفاده از بی حس کننده موضعی، ناحیه استخراج را بی حس می کند. سپس یک برش کوچک در آنجا ایجاد می کند و با استفاده از دستگاه لیپوساکشن مقدار مورد نظر چربی را استخراج می کند.

خالص سازی و انتقال :

چربی استخراج شده در سانتریفیوژ قرار می گیرد. این دستگاه با استفاده از عملکرد گریز از مرکز، ناخالصی ها را از چربی استخراج شده جدا می کند. چربی آماده شده را در سرنگ های کوچک مخصوص قرار می دهند تا برای مرحله قرار دادن آماده شود.

جایگذاری :

در این مرحله نواحی مورد نظر برای تزریق چربی آماده می شوند. جراح یا متخصص پوست سرنگ مخصوصی را وارد نواحی مورد نظر می کند. در این مرحله می توان از تکنیک های مختلف جراحی استفاده کرد. سوزن تزریق چندین بار داخل و خارج پوست می شود و هر بار مقدار کمی چربی تزریق می شود. با هر بار تزریق، یک خط چربی در لایه های زیرین پوست قرار می گیرد تا شبکه ای از این خطوط در لایه مورد نظر ایجاد شود.

ماندگاری تزریق چربی چقدر است ؟

انتقال چربی اتولوگ در کاندیدهای این روش نتایج طولانی مدت و دائمی نشان داده است و به طور متوسط ​​در 32 درصد افراد حجم تزریق در 16 ماه باقی می ماند. در برخی افراد، تغییرات در درصد حجم باقیمانده چربی تزریق شده ممکن است پس از مدتی تکرار شود. ماندگاری چربی در محل تزریق را نمی توان به طور دقیق تعیین کرد. با هر تزریق، درصدی از سلول های چربی زنده می مانند و ماندگار می شوند. چربی در نواحی از بدن که حرکت کمتری دارند مانند گونه ها، زیر چشم ها، پشت دست ها و سینه ماندگاری بیشتری دارد و در مناطقی از بدن که حرکت می کنند مانند لب ها و اطراف دهان کمتر ماندگاری دارد.

چربی به آرامی توسط بدن جذب می شود، اگرچه سرعت جذب متغیر است و اغلب قابل پیش بینی نیست. در بسیاری از بیماران، حدود 50 درصد چربی تزریق شده در چند ماه اول قابل جذب است. از آنجایی که همه سلول های چربی تزریق شده زنده نمی مانند، تمایل به انجام اصلاحات بیش از حد لازم برای دستیابی به نتایج نهایی مطلوب تری پس از چند هفته وجود دارد. چربی با پلاکت های غلیظ شده در PRP ترکیب شده و به بافت تزریق می شود تا عمر آن طولانی شود. در عین حال تزریق زودرس در یک ناحیه باعث اختلال در خون گیری در آن ناحیه و نکروز و از بین رفتن چربی تزریق شده می شود، بنابراین در جلسه ای که انجام آن را مناسب نمی داند از پزشک خود اصرار نکنید که چربی بیشتری تزریق کند.

تزریق چربی چه مراحلی دارد ؟

اکثر بیمارانی که تزریق چربی انجام می دهند از نتیجه عمل راضی هستند و در بسیاری از بیماران تزریق چربی می تواند چین و چروک و افتادگی صورت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. در همه بیماران، مقداری از چربی تزریق شده برای همیشه باقی می ماند. این مقدار از بیماری به بیماری دیگر متفاوت است. امکان دارد تزریق دوم و در برخی موارد تزریق سوم برای از بین بردن کامل چین و چروک و افتادگی پوست ضروری باشد. چند سالی است که سلول درمانی جایگاه برجسته ای در جوان سازی پوست به خود اختصاص داده است.

سلول های بنیادی جدا شده از قسمت های مختلف بدن همواره مورد توجه محققان بوده است. سلول های بنیادی مشتق از چربی، که نوعی سلول بنیادی مزانشیمی است که در مقایسه با مغز استخوان به وفور در انسان یافت می شود. با ترشح فاکتورهای رشد، ADSC بر تکثیر فیبروبلاست ها و کراتینوسیت ها تأثیر می گذارد و برخی مطالعات نشان دادند که ADSC می تواند به سلول های اپیتلیال تمایز یابد و برای بهتر شدن آسیب های پوستی و پیری مناسب است.

کاربرد تزریق چربی

کاربرد تزریق چربی عبارت است از :

  •  درمان نواقص مادرزادی
  •  آتروفی چربی در اثر بیشتر شدن سن در نواحی خطوط خنده خط اخم ، پلک و اطراف چشم
  • برجسته سازی سینه
  •  برجسته سازی اجزای صورت مانند گونه و چانه
  •  برای پشت دست برای ایجاد ظاهری پرتر و جوان تر برای دست
  •  تروماهای صورت و اندام ها، پرکردن بعضی از انواع اسکار و بهتر شدن ظاهر آن ها
  •  برجسته سازی باسن
  • صدمات بافت نرم

برای آشنا شدن با هزینه تزریق چربی در شهرک غرب به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

چه نواحی برای تزریق چربی مناسب است ؟

بعضی از نواحی در بدن ما وجود دارد که می توان مشکلات آن را با تزریق چربی از بین برد. در ادامه به این نواحی می پردازیم :

تزریق چربی به صورت :

تزریق چربی به صورت برای از بین بردن چین و چروک هایی مانند خط خنده، خط اخم، چروک های افقی پیشانی یا چروک های پنجه کلاغی بسیار مناسب است. در این حالت چربی شکم، ران یا سایر قسمت های بدن شما با استفاده از لیپوساکشن استخراج و پس از آماده سازی به قسمت های مورد نظر تزریق می شود. افسردگی های در اثر افزایش سن یا گودال های ناشی از آکنه و جوش را می توان با این روش به خوبی درمان کرد. بیشتر شدن حجم لب ها، فرم دادن به خط فک، اصلاح عقب نشینی چانه و مواردی از این دست با تزریق چربی حل می شود.

تزریق چربی به سینه :

اگر می خواهید اندازه سینه های خود را کمی بیشتر کنید، کاندیدای خوبی برای تزریق چربی به سینه هستید. اما توجه داشته باشید که برای این کار سینه های شما باید فرم و بافت پوست خوبی داشته باشد. اگر سینه ها آویزان هستند، قوام پوست سینه ضعیف است یا می خواهید حجم آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهید، تزریق چربی برای شما مناسب نیست. اگر قبلاً پروتز سینه انجام دادید و اکنون می خواهید شکل یا حجم سینه های خود را بهبود ببخشید، می توانید از تزریق چربی استفاده کنید.

گاهی اوقات پس از کاشت، ناهماهنگی کوچکی در ظاهر سینه ها مشاهده می شود. در این موارد استفاده از چربی برای رفع عیوب بسیار مناسب است. اگر سینه ها به دنبال لامپکتومی به دلیل سرطان سینه دچار مشکل شوند، تزریق چربی روش بسیار مناسبی برای پر کردن و ترمیم عیوب ایجاد شده خواهد بود. می توان از تزریق چربی برای بازسازی کامل سینه پس از ماستکتومی استفاده کرد. البته در این حالت به ۲ تا ۴ جلسه درمانی نیاز دارید.

حجم دهی به باسن :

بسیاری از افرادی که می خواهند باسن پرتر و انحنای بیشتری داشته باشند می توانند از روش لیفت باسن برزیلی استفاده کنند. این روش نوعی تزریق چربی به باسن است که بدون نیاز به ایمپلنت باعث افزایش انحنا و حجم باسن می شود. در این روش از لیپوساکشن برای برداشتن چربی از نواحی مجاور و تزریق چربی برای پرکردن باسن استفاده می شود.

جوان سازی پوست دست :

برای جوان سازی پوست دست، افزایش حجم و پوشاندن تاندون های سطحی و رگ های قابل مشاهده در سنین بالا در پشت دست می توان از تزریق چربی استفاده کرد.

کاربرد تزریق چربی 

تزریق چربی چه مزایا و معایبی دارد ؟

چربی از بدن فرد گرفته می شود و صد در صد طبیعی است بنابراین امکان واکنش آلرژیک و رد پیوند وجود ندارد. به اندازه کافی برای اکثر افراد تزریق در نواحی مورد نیاز وجود دارد. تقریباً چربی زیر پوست را می توان برای این منظور در هر قسمتی از بدن استفاده کرد، اما نواحی پهلو، ران، زانو و پایین شکم چربی مقاوم تری دارند. ماندگاری آن بیشتر از بسیاری از فیلرهای قابل جذب مانند فیلر اسید هیالورونیک برای تزریق ژل لب است. عوارض آن کم است، هزینه آن مناسب است و می توان آن را به دفعات مورد نیاز تکرار کرد. پس از تزریق، چربی با خون تامین می شود و مانند پیوند پوست با بدن ترکیب می شود.

چربی تزریق شده به بخشی از بدن تبدیل می شود. بنابراین امکان حرکت در زیر پوست وجود ندارد. می توان آن را یک بار تهیه کرد و برای تزریق های بعدی به مدت 6 ماه در یخچال نگهداری کرد. سلول های بنیادی چربی می توانند فاکتورهای رشد موثری برای بهتر شدن و بیشتر شدن بهترین کیفیت بافت ها ایجاد کنند. تزریق چربی دوران نقاهت کوتاهی دارد. از معایب تزریق چربی می‌توان به تورم بعد از تزریق چربی، بی‌حسی موقت در ناحیه تزریق چربی، زخم‌های کوچکی که پس از مدت کوتاهی بهتر می شود و اثرات آن از بین می‌رود، اما امکان دارد به طور کامل از بین نرود. کم شدن حجم چربی در ناحیه تزریق شده در ماه های اول، دوره نقاهت کوتاه اشاره کرد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

تورم و درد در ناحیه تزریق چربی و محل برداشتن چربی طبیعی است. کبودی ها زیر چشم ها هستند و به تدریج طی چند روز تا 2 هفته محو می شوند. برای جلوگیری از حرکت چربی تزریق شده، بهتر است تا چند روز به آن ناحیه دست نزنید. اگر تزریق در ناحیه صورت باشد باید چند روز سر را کمی بالاتر از بدن استراحت دهیم تا این ناحیه متورم نشود. هنگام کار سر خود را کج نکنید. ورزش های شدید باید به مدت یک هفته قطع شود. برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک ها برای چند روز مصرف می شود.

با بیشتر یا کمتر شدن وزن بعد از تزریق چربی چه اتفاقی رخ می دهد ؟

سلول های چربی در ناحیه انتقال و تزریق به زندگی خود ادامه می دهند و مانند سایر بافت های چربی بدن رفتار می کنند. اگر مقدار قابل توجهی تغییر وزن بدن وجود داشته باشد، این سلول ها می توانند افزایش یا کاهش پیدا کنند و بر نتایج کلی این روش تأثیر بگذارند. به همین دلیل به بیماران توصیه می شود قبل از انجام این روش درمانی از نظر وزن ثابت بوده و پس از عمل این وزن را حفظ کنند تا بتوانند نتایج را برای مدت بیشتری حفظ کنند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین دکتر تزریق چربی در شهرک غرب را برای جراحی انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. مراقبت ها و دستورات لازم را به خوبی انجام دهید تا نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید. ممنون از این که تا آخر مقاله کاربرد تزریق چربی همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
تزریق چربی به لب بهتر است یا ژل ؟ ❤️【سال 1401】
نوشتهٔ بعدی
مزایای اندولیفت غبغب ❤【سال 1401】

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست